Resultat Totalt - Officiell 
 
  Tävling  SFSI MÄSTERSKAP I SIMNING 2015    Utskriftsdatum  18 september 2015   
  Tävlingsort  Åbo    Utskriftstid  14:16   
  Arrangör  SFSI och Åbo Simklubb -Uintiklubi Turku         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  18 september 2015         
 
 
Gren 1, Flickor C 50 m frisim, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Emma Haglund  2003  Sundom Skola            29.56   
Nea Palanen  2003  Cygnaeus Skola            32.71   
Jenny Grangärd  2003  Gerby Skola            33.33   
Nicole Yisrael  2004  Västersundoms Skola            34.18   
Ella Nihtilä  2004  Cygnaeus Skola            35.77   
Elin Thodin  2005  Purmo Skola            47.08   
                     
 
Gren 2, Pojkar C 50 m frisim, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Ivar Nordman  2003  Oxhamns Skola            33.59   
Linus Vuollet  2004  Vasa Övningskola & Gymnasium            40.91   
Casper Leo  2004  Cygnaeus Skola            43.14   
Niklas Lundström  2004  Cygnaeus Skola            46.24   
                     
 
Gren 3, Flikcor B 50 m frisim, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Hanna Kareinen  2000  Kungsvägens Skola            28.25   
Veronica Wahlstedt  2000  Hagelstamska Skola            28.68   
Emilie Pärnänen  2002  St Olofskola            29.26   
Wendela Vuorinen  2000  Korsholms Högstadium            29.72   
Jessica Lindholm  2001  Kyrkby Högstadieskola            30.13   
Ina Pollari  2002  Vasa Övningskola & Gymnasium            30.30   
Emilia Söderlund  2001  Oxhamns Skola            30.62   
Stella Donning  2001  Övernäs Hägstadie            30.91   
Julia Latva-Pirilä  2000  Korsholms Högstadium            31.07   
10  Erika Yli-Yrjänäinen  2001  Donnerska Skolan            31.27   
11  Ellen Vuollet  2001  Vasa Övningskola & Gymnasium            31.84   
12  Wilma Elenius  2002  Sursik Skola            32.15   
13  Stina Roth  2001  Korsholms Högstadium            32.56   
14  Ellen Woivalin  2001  Övernäs Hägstadie            32.66   
15  Emily Majors  2002  Korsholms Högstadium            33.67   
16  Helena Viitasalo  2001  Hagelstamska Skola            34.66   
17  Karoliina Arola  2001  Vasa Övningskola & Gymnasium            35.72   
                     
 
Gren 4, Pojkar B 50 m frisim, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Viktor Thodin  2000  Sursik Skola            27.02   
Hugo Enroth  2001  St Olofskola            28.66   
Claes Fjellströms  2001  Vasa Övningskola & Gymnasium            28.69   
Joona Oksakari  2000  Vasa Övningskola & Gymnasium            28.83   
Niklas Konttinen  2001  St Olofskola            30.24   
Martin Jylhä  2000  Oxhamns Skola            32.14   
Rasmus Kullas  2002  Korsholms Högstadium            32.99   
Alexander Eklund  2002  Oxhamns Skola            37.31   
Theo Kolehmainen  2002  Korsholms Högstadium            38.03   
10  Victor Byggmästar  2002  Oxhamns Skola            38.62   
11  Frans Ekstrand  2002  Oxhamns Skola            39.08   
                     
 
Gren 5, Flickor A 50 m frisim, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Rebecca Wahlstedt  1996  Practicum            27.72   
Jenny Ek  1999  Ålands Lyceum            28.54   
Ylva Sjölund  1998  Mattlidens Gymnasium            29.14   
Ronja Numelin  1999  Ålands Lyceum            29.40   
Fanny Vuollet  1999  Vasa Övningskola & Gymnasium            30.06   
                     
 
Gren 6, Pojkar A 50 m frisim, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Jonas Fellman  1999  Ålands Lyceum            25.80   
Eddie Eriksson  1999  Ålands Lyceum            27.35   
Emil Hanski  1999  Åbo Yrkesinstitut Handell+data            28.02   
Leo Renman  1997  Ålands Lyceum            28.71   
Tim Höglund  1998  Ålands Yrkesgymnasium            29.06   
Frej-Oscar Wikström  1999  Ålands Yrkesgymnasium            31.24   
                     
 
Gren 7, Flickor C 50 m bröstsim, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Emma Haglund  2003  Sundom Skola            36.91   
Jenny Grangärd  2003  Gerby Skola            41.48   
Nea Palanen  2003  Cygnaeus Skola            45.00   
Nicole Yisrael  2004  Västersundoms Skola            45.54   
Ella Nihtilä  2004  Cygnaeus Skola            53.08   
Elin Thodin  2005  Purmo Skola            1:10.40   
                     
 
Gren 8, Pojkar C 50 m bröstsim, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Ivar Nordman  2003  Oxhamns Skola            44.18   
Linus Vuollet  2004  Vasa Övningskola & Gymnasium            54.04   
Niklas Lundström  2004  Cygnaeus Skola            1:00.20   
Casper Leo  2004  Cygnaeus Skola            DSQ   
  SW 7.6 Yhden käden /kädet päällekkäin / eriaikainen kosketus seinään käännöksessä / maaliin tullessa               
                     
 
Gren 9, Flikcor B 50 m bröstsim, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Veronica Wahlstedt  2000  Hagelstamska Skola            34.24   
Hanna Kareinen  2000  Kungsvägens Skola            35.32   
Emilie Pärnänen  2002  St Olofskola            39.47   
Jessica Lindholm  2001  Kyrkby Högstadieskola            39.66   
Ina Pollari  2002  Vasa Övningskola & Gymnasium            39.74   
Julia Latva-Pirilä  2000  Korsholms Högstadium            40.18   
Sofia Pascutti  2002  Oxhamns Skola            40.35   
Ellen Woivalin  2001  Övernäs Hägstadie            40.62   
Wendela Vuorinen  2000  Korsholms Högstadium            41.06   
10  Emily Majors  2002  Korsholms Högstadium            42.00   
11  Stella Donning  2001  Övernäs Hägstadie            42.86   
12  Emilia Söderlund  2001  Oxhamns Skola            43.99   
13  Stina Roth  2001  Korsholms Högstadium            45.70   
14  Wilma Elenius  2002  Sursik Skola            46.03   
15  Ellen Vuollet  2001  Vasa Övningskola & Gymnasium            46.70   
16  Karoliina Arola  2001  Vasa Övningskola & Gymnasium            50.52   
                     
 
Gren 10, Pojkar B 50 m bröstsim, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Joona Oksakari  2000  Vasa Övningskola & Gymnasium            33.71   
Viktor Thodin  2000  Sursik Skola            35.30   
Hugo Enroth  2001  St Olofskola            36.08   
Claes Fjellströms  2001  Vasa Övningskola & Gymnasium            36.16   
Alexander Ahlgren  2000  Strandnäs Högstadie            37.91   
Rasmus Kullas  2002  Korsholms Högstadium            42.21   
Niklas Konttinen  2001  St Olofskola            45.28   
Martin Jylhä  2000  Oxhamns Skola            47.08   
Theo Kolehmainen  2002  Korsholms Högstadium            47.58   
10  Frans Ekstrand  2002  Oxhamns Skola            48.12   
11  Victor Byggmästar  2002  Oxhamns Skola            50.44   
                     
 
Gren 11, Flikcor A 50 m bröstsim, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Rebecca Wahlstedt  1996  Practicum            33.88   
Ylva Sjölund  1998  Mattlidens Gymnasium            37.52   
Fanny Vuollet  1999  Vasa Övningskola & Gymnasium            38.40   
Jenny Ek  1999  Ålands Lyceum            39.55   
                     
 
Gren 12, Pojkar A 50 m bröstsim, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Leo Renman  1997  Ålands Lyceum            35.36   
Jonas Fellman  1999  Ålands Lyceum            36.20   
Eddie Eriksson  1999  Ålands Lyceum            36.29   
Emil Hanski  1999  Åbo Yrkesinstitut Handell+data            36.97   
                     
 
Gren 13, Flickor C 50 m ryggsim, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Emma Haglund  2003  Sundom Skola            35.84   
Jenny Grangärd  2003  Gerby Skola            39.53   
Nea Palanen  2003  Cygnaeus Skola            40.50   
Nicole Yisrael  2004  Västersundoms Skola            40.75   
Ella Nihtilä  2004  Cygnaeus Skola            43.83   
Elin Thodin  2005  Purmo Skola            1:05.26   
                     
 
Gren 14, Pojkar C 50 m ryggsim, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Ivar Nordman  2003  Oxhamns Skola            40.73   
Linus Vuollet  2004  Vasa Övningskola & Gymnasium            48.63   
Casper Leo  2004  Cygnaeus Skola            56.44   
Niklas Lundström  2004  Cygnaeus Skola            59.15   
                     
 
Gren 15, Flickor B 50 m ryggsim, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Emilie Pärnänen  2002  St Olofskola            31.68   
Veronica Wahlstedt  2000  Hagelstamska Skola            33.75   
Wendela Vuorinen  2000  Korsholms Högstadium            34.16   
Jessica Lindholm  2001  Kyrkby Högstadieskola            34.48   
Hanna Kareinen  2000  Kungsvägens Skola            34.51   
Ina Pollari  2002  Vasa Övningskola & Gymnasium            35.85   
Julia Latva-Pirilä  2000  Korsholms Högstadium            36.38   
Stella Donning  2001  Övernäs Hägstadie            37.39   
Stina Roth  2001  Korsholms Högstadium            37.61   
10  Giorgia Pascutti  2001  Oxhamns Skola            38.41   
11  Sofia Pascutti  2002  Oxhamns Skola            38.45   
12  Emily Majors  2002  Korsholms Högstadium            39.28   
13  Ellen Woivalin  2001  Övernäs Hägstadie            39.36   
14  Wilma Elenius  2002  Sursik Skola            39.48   
15  Emilia Söderlund  2001  Oxhamns Skola            39.57   
16  Karoliina Arola  2001  Vasa Övningskola & Gymnasium            41.18   
17  Ellen Vuollet  2001  Vasa Övningskola & Gymnasium            43.51   
18  Erika Yli-Yrjänäinen  2001  Donnerska Skolan            43.55   
                     
 
Gren 16, Pojkar B 50 m ryggsim, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Claes Fjellströms  2001  Vasa Övningskola & Gymnasium            32.34   
Viktor Thodin  2000  Sursik Skola            32.87   
Hugo Enroth  2001  St Olofskola            33.11   
Alexander Ahlgren  2000  Strandnäs Högstadie            37.64   
Niklas Konttinen  2001  St Olofskola            37.80   
Martin Jylhä  2000  Oxhamns Skola            38.51   
Joona Oksakari  2000  Vasa Övningskola & Gymnasium            39.18   
Rasmus Kullas  2002  Korsholms Högstadium            40.48   
Alexander Eklund  2002  Oxhamns Skola            46.19   
10  Victor Byggmästar  2002  Oxhamns Skola            48.08   
                     
 
Gren 17, Flikcor A 50 m ryggsim, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Rebecca Wahlstedt  1996  Practicum            33.07   
Jenny Ek  1999  Ålands Lyceum            33.60   
Fanny Vuollet  1999  Vasa Övningskola & Gymnasium            34.24   
Ylva Sjölund  1998  Mattlidens Gymnasium            34.53   
                     
 
Gren 18, Pojkar A 50 m ryggsim, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Jonas Fellman  1999  Ålands Lyceum            29.40   
Emil Hanski  1999  Åbo Yrkesinstitut Handell+data            30.92   
Eddie Eriksson  1999  Ålands Lyceum            33.81   
Tim Höglund  1998  Ålands Yrkesgymnasium            35.77   
Leo Renman  1997  Ålands Lyceum            36.65   
Frej-Oscar Wikström  1999  Ålands Yrkesgymnasium            39.50   
                     
 
Gren 20, Stafett B F 4x25m fritt, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    25m        Tid  Status 











 
Korsholms Högstadium  Korsholms Högstadium            57.70   
  Julia Latva-Pirilä  2000                 
  Stina Roth  2001                 
  Emily Majors  2002                 
  Wendela Vuorinen  2000      57.70        57.70   
                     
Oxhamns Skola  Oxhamns Skola            1:03.30   
  Emilia Söderlund  2001                 
  Ida Wikman  2001                 
  Giorgia Pascutti  2001                 
  Sofia Pascutti  2002      1:03.30        1:03.30   
                     
                     
 
Gren 21, Stafett B P 4x25m fritt, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    25m        Tid  Status 











 
Oxhamns Skola  Oxhamns Skola            1:10.92   
  Martin Jylhä  2000                 
  Alexander Eklund  2002                 
  Frans Ekstrand  2002                 
  Victor Byggmästar  2002      1:10.92        1:10.92   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  18 september 2015 
Licensierad till: Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  Utskriftstid  14:16