Basket 2017 södra finland

Fazer Fair Play Cup -turneringarnas resultat presenteras här nedan i kronologisk ordning.

Vi tackar Summahallens personal för de lokala arrangemangen och för anlitande av professionella domare till varje match. Tack också till alla frivilliga funktionärer som ställde upp och fyllde i matchprotokollen. Speciellt tack går till Granis högstadieflickor (Malin Kosonen, Felicia Sahi, Sofia Luotonen, Tea Palmroth, Wendela Rönnlund och Emma von Nandelstadh) som skötte resultatservicen i både gymnasieflickornas turnering och i högstadiepojkarnas turnering. 

  
Endast två skolor anmäldes till klassen Flickor åk 7-9 så det blev iingen turnering för högstadieflickorna i år.

Pojkar andra stadiet (8 anmälda lag) Turneringen spelades tisdagen den 11 april i Summahallen i Esbo kl. 9-16. Kotka svenska Samskola vann, Mattlidens gymnasium blev andra och Gymnasieet Grankulla samskola tredje. Resultaten kan du ladda ned här.

Flickor andra stadiet (6 anmälda lag) Turneringen spelades onsdagen den 12 april i Summahallen i Esbo kl. 10-15. Mattlidens gymnasium vann. Gymnasiet Lärkan blev andra och Sibbo gymnasium tredje. Resultaten kan du ladda ned här.

Pojkar åk 7-9 (7 anmälda lag) Turneringen spelades onsdagen den 19 april i Summa -hallen i Esbo kl. 9-16. St. Olofsskolan i Åbo vann. Botby grundskola blev andra och Hagelstamska skolan tredje. Resultaten kan du ladda ned här.

Basket 2016

Resultat från flickor åk 7-9 den 15.3.2016:

Lagstad-Kungsvägen  16-27        Mattliden-Hangö  16-15

Lagstad-Hagelstamska  25-31     Kungsvägen- Mattliden  43-31

Hangö- Hagelstamska  15-16     

Lagstad-Mattliden  7-33                Kungsvägen-hangö  38-16

Kungsvägen-Hagelstamska  35-16

Mattliden-Hagelstamska   37-28   Lagstad-Hangö  18-19

1. Kungsvägens skola

2. Mattlidens skola

3. Hagelstamska skolan

 

Resultat från pojkar åk 7-9 den 10.3:

Hagelstamska-Hoplax 26-63     Lagstad-Hangö  13-23

Kotka- Hagelstam   21-26         Mattliden-Lagstad 44-12

Hoplax- Kotka   67-26               Hangö-Mattliden  23-26

Semifinaler:

Hoplax-Hangö   59-17              Mattliden-Hagelstam  27-8

Bronsmatch:

Hagelstam- Hangö   19-23

Final:

Hoplax-Mattliden  58-23

 

Pojkar andra stadiet den 8 mars,resultat

Borgå Gy- Karis-Billnäs Gy 33-35   Gy Lärkan-Axxell  52-22

Mattlidens Gy-Gy Grankulla 38-31   Kyrkslätts Gy- Kotka Gy 14-51

BG-Matt  37-73                                 Lärkan-Kyrksl.   41-31

KBG- GGS  36-33                            Axxell-Kotka  13-47

BG- GGS  42-26                               Lärkan-Kotka  21-59

KBG- Matt  11-57                              Axxell-Kyrksl  23-19

Bronsmatch: KBG-Lärkan 29-27

Final: Mattliden- Kotka  56-43

Flickor andra stadiet den 3 mars i Honkahalli(Summahalli) Hagalund

Resultat:

Mattliden-Borgå 13-12         Grankulla- Lärkan 22-30

Mattliden-Kyrkslätt 18-16     Borgå-Grankulla 12-34

Lärkan-Kyrkslätt   30-8         Mattliden-Grankulla   18-39

Borgå- Kyrkslätt    18-16      Mattliden-Lärkan 28-56

Grankulla-Kyrkslätt 22-16    Borgå-Lärkan  13-28

1. Gymnasiet Lärkan

2. Grankulla Gymnasium

3. Mattlidens Gymnasium

 

 

Pojkar åk 7-9 i Hangö Idrottshus  den 10 mars

Flickor åk 7-9 i Hangö Idrottshus den 15 mars

 

 

Basket 2015 resultat

Pojkar andra stadiet resultat

Flickor åk 7-9

grupp A 1-2 KVS-Mattliden 25-14
grupp B 1-2 Lagstad- Norsen 41-4
grupp A 2-3 Mattliden- Hangö 26-20
grupp B 2-3 Norsen- Kotka 2-30
grupp A 3-1 Hangö- KVS 10-28
grupp B 3-1 Kotka- Lagstad 18-44

Placeringsmatch om 5. och 6. plats Norsen-  Hangö 10-18

BRONS MATCH Mattliden- Kotka 20-32

FINAL Lagstad- Kungsvägens skola 38-21

Pojkar åk 7-9 klicka på blåa texten!

Flickor andra stadiet, Resultat:

1. Grani

2. Lärkan

3. Mattliden


grani-kyrkslätt 68-13

mattliden-kyrkslätt 22-11

lärkan-kyrkslätt 24-11

grani-mattliden 51-10

lärkan-mattliden 25-6

grani-lärkan 35-19

 

 

Basket 2014:

Flickor åk 7-9                                    Resultat 2014

Pojkar åk 7-9                                     Resultat här

Flickor andra stadiet                        Resultat här

Pojkar andra stadiet                        Resultat här

 

Kotka svenska samskolas vinnarlag basket åk 7-9:

Gymnasiet Lärkans Guldflickor

 

 

 

 

 

 

Basket 2013:

Spelscheman och resultat:

 

      Calle adolfsson, Gabriel Sidibeh, Victor von essen, Otto teileri, Johan Ekblom, Peik Havunta, Ronny Eriksson,Victor Fagerholm.

 

Pojkar andra stadiet:

Brändö- Sibbo 44-42                                                  1.Brändö Gymnasium

Sibbo-Grankulla 30-34                                               2. Gymnasiet Grankulla samskola

Grankulla-Brändö 19-44                                            3. Sibbo Gymnasium

 

 

Österbottens Zon:

1.Pedersöre Gymnasium

2. Sursik skola

3. Vasa Övningsskolas Gymnasium

4. Oxhamns skola

 

 

 

Pojkar åk 7-9:

Botby-Lagstad 12-35

Helsinge-Mattliden 28-20                                           1. Helsinge skola                              

     

Kotka- Lagstad 23-27                                                  2. Lagstadskola                                           

Botby-Mattliden 14-27                                                  3.Kotka svenska Samskola

Helsinge- Lagstad 40-21

Botby-Kotka 13-30

Helsinge- Kotka 40-24

Lagstad- Mattliden 20-22

Botby-Helsinge 15-46

Kotka- mattliden 37-31

/Site/Data/254/Files/ak%207-9%20basket%202013%20%2B%20blandad%20Oesterbotten.xls

 

Flickor andra stadiet: /Site/Data/254/Files/basket%20deltagare%20flickor%20Andra%20stadiet%202013(1).xls

  Kotka Gymnasium

 

 

 

 

Flickor åk 7-9:/Site/Data/254/Files/basket%20deltagare%20flickor%20hoegstadier%202013(1).xls

 

Lagstads skola

/Site/Data/254/Files/basket%20deltagare%20Pojkar%20Andra%20St_%202013.xls

Inbjudan här

 

 

Basket 2012:

Flickor Högstadier

/Site/Data/254/Files/Spelschema 2012 slutligt.xls

Pojkar Högstadier

/Site/Data/254/Files/Spelschema basket poj hoegst 2012.xls

Flickor Andra stadiet

t/Site/Data/254/Files/spelschema basket fl andra st 2012.xls

Pojkar Andra Stadiet

/Site/Data/254/Files/SFSI korgboll finalturnering 2012.xls

 

 

 

 

 

Korgboll 2011

Finalresultat:
Pojkar högstadier:
Lagstad-Botby  29-39
Botby-Petalax   72-18
Lagstad-Petalax  41-8

Pojkar Andra Stadiet.
Bronsmatch: Vasa Övis G-Gymn. i Petalax 31-19
Final match: Brändö G- Gymn Lärkan  109-28

Flickor högstadier:
Bronsmatch: Borgareg.sk-Hagelstam  21-8
Finalmatch: Kotka Sv Samsk-Lagstad  33-16

Flickor Andra Stadiet:
Korsholms G-Mattlidens G  16-53
Brändö G- Mattlidens G       44-28
Korsholms G- Brändö G      13-67






www.sfsi.idrott.fi/data/files/501/korgboll 2011 flickor hogst..doc
www.sfsi.idrott.fi/data/files/501/korgboll 2011 pojkar hogst.docwww.sfsi.idrott.fi/data/files/501/korgboll 2011 flickor andra stadiet.doc
www.sfsi.idrott.fi/data/files/501/korgboll 2011 pojkar andra stadiet.doc












Korgboll 2010
Pojkar andra stadiet:sfsi.idrott.fi/data/files/501/koris pojkar andra st 2010.doc

Pojkar Högstadier:sfsi.idrott.fi/data/files/501/Koris hogst pojkar 2010.doc

Flickor andra stadiet:sfsi.idrott.fi/data/files/501/koris flickor andra st 2010.doc

Flickor Högstadier:
sfsi.idrott.fi/data/files/501/koris flickor hogst 2010.doc

Finalresultat 2010:
Pojkar Högstadier
1.Munksnäs Högstadieskola
2.Lagstads skola
3.Närpes Högstadieskola

Pojkar Andra Stadiet
1.Brändö Gymnasium
2.Mattlidens Gymnasium
3.Gymnasiet i Petalax

Flickor Högstadier:
1.Helsinge skola
2.Hagelstamska Högstadiet
3.Borgaregatans skola

Flickor Andra Stadiet:
1.Mattlidens Gymnasium
2.Brändö Gymnasium
3.Vasa Övningsskolas Gymnasium


















www.sfsi.idrott.fi/data/files/501/korgbollsresultat final 2009 


 

 
 
 
 
 
 

FINLANDS SVENSKA IDROTT r.f.

Gjuterivägen 10
00380 Helsingfors
FINLAND

telefon: 0207309290 (växel)
e-post: info(AT)idrott.fi
FO-nummer: 0211087-9