FOTBOLL 2017

Finalspelen i Skolidrottsförbundets Fazer Fair Play Cup är slutspelade för i år. De flesta skolor var nöjda med det nya spelsystemet 8 mot 8 på liten plan. Uvärderingen som görs  blir riktgivande för hur nästa skolårs turnering genomförs. 

Finalspelens slutresultat kan laddas ned här nedan, klicka på datum!

Flickor åk 7-9 Södra Finland spelades på Centralidrottsplan i Kyrkslätt torsdag 12.10.2017

Flickor åk 7-9 Österbotten spelades i Korsholm, 31.10.2017

Pojkar åk 7-9 Södra Finland spelades på Centralidrottsplan i Grankulla 11.10.2017

Pojkar åk 7-9 Österbotten spelades i Fenniahallen i Vasa, 07.11.2017 

Flickor andra stadiet Södra Finland spelades i Esport Arena, Esbo arr. Grani 11.10.2017

Flickor andra stadiet Österbotten spelades på Norrvalla konstgräsplan fredag 27.10.2017

Pojkar andra stadiet Södra Finland spelades på Centralidrottsplan i Kyrkslätt, 25.10.2017

Pojkar andra stadiet Österbotten spelades på Norrvalla konstgräsplan fredag 27.10.2017

________________________________________________________________________

Grundomgången spelades i september 2017 och de två bästa lagen i respektive zon gick vidare till finalturnering.
Resultaten i respektive kategori kan laddas ned här nedan:

Flickor åk 7-9                   Södra Finland  /  Österbotten

Pojkar åk 7-9                   Södra Finland  /  Österbotten

Flickor andra stadiet        Södra Finland  /  Österbotten 

Pojkar andra stadiet         Södra Finland  /  Österbotten

 

 

 

FOTBOLL 2016

Skolidrottsförbundets Fazer FAIR PLAY FOTBOLLSCUP hösten 2016.


Resultaten strävar vi till att få in samma dag som matcherna spelats. Vi har också bett om att få bilder på alla medaljlag eller situationsbilder från finalturneringarna och spelarförteckningar. Vi lägger in dem i den takt vi hinner sammanställa materialet. 

Resultat:

Flickor SF åk 7-9 i Kyrkslätt 26.10.2016

Flickor ÖB åk 7-9 i Bennäs 13.10.2016

Pojkar SF åk 7-9 i Helsingfors 27.10.2016

Pojkar ÖB åk 7-9 i Korsholm 28.10.2016

Flickor SF gymn&fack i Helsingfors 16.11.2016

Flickor ÖB gymn&fack i Vasa 10.11.2016

Pojkar SF gymn&fack i Helsingfors 8.11.2016

Pojkar ÖB gymn&fack i Närpes 15.11.2016

 

 

 

 

Fotboll 2015

 

Resultat flickor och pojkar åk 7-9

Resultat andra stadiet

 

Fotbollsmästerskap 2014

 

Finalresultat:

Pojkar åk 7-9, Österbotten:

1. Oxhamns skola

2. Donnerska skolan

3. Korsholms Högstadium

Flickor Andra stadiet, Österbotten:

1. Vörå samgymnasium

2. Vasa Övningsskola

3. Vasa Gymnasium

Flickor åk 7-9, Österbotten:

1. Borgaregatans skola

2. Korsholms Högstadium

3. Sursik skola

Pojkar Andra stadiet, Österbotten:

1. Jakobstads Gymnasium

2. Kristinestads Gymnasium

3. Vasa Gymnasium

Flickor Andra stadiet, Södra Finland:

1. Borgå Gymnasium

2. Gymnasiet Grankulla Samskola

3. Ekenäs Gymnasium

Flickor åk 7-9, Södra Finland:

1. Sarlinska skolan

2. Winellska skolan

3. Lovisanejdens Högstadium

Pojkar Andra stadiet, Södra Finland:

1.Borgå Gymnasium

2. Pargas svenska Gymnasium

3. Katedralskolan i Åbo

Pojkar åk 7-9, Södra Finland:

1. Strömborgska skolan

2. Hoplaxskolan

3. Karis svenska Högstadium

 

 

 

 

 

FOTBOLLSMÄSTERSKAP, Resultat 2013

 
Andra Stadiet:
 
Finalresultat pojkar:
Brändö Gymnasium- Vörå Samgymnasium 0-1
Jakobstads Gymnasium- Prakticum              3-1
 
Brons:
Brändö- Prakticum                                             4-3
Final:
Jakobstad- Vörå                                                 0-2
 
 
Finalresultat från flickorna andra stadiet 2013:
 
Vörå Samgymnasium- Katedralskolan i Åbo   7-0
Katedralskolan- Borgå Gymnasium                  0-2
Borgå- Vörå                                                            0-4
 
1. Vörå Samgymnasium
     Laget: Fanny Byskata, Heidi Jussila, Emilia Allén, Tanya Näsman, Erica Heinull, Nora Ingman, Lisa Söderman, Ida Wallin, Lotta Nyman, Isabella Häggblom, Naomi Lillqvist, Adelina Ragnäs, Veronica Sui, Fanny Forss, Victoria Thors, Matilda Eurs + Hanna Lönnqvist, Freja Lähteenmäki, Frida Lähteenmäki, Nicolina Peth, Linnéa Hjerpe
 
2. Borgå Gymnasium
    Laget: Julia Bergman, Mathilda Henriksson, Alexandra Lönn, Jenni Ursin, Ronja Grönroos, Ella Holmberg, Linda Törnqvist, Sofia Höglund, Ina Usvasalmi, Silja Virtanen, Karolina Fager, Sofie Lindgård, My Kippilä
 
3. Katedralskolan i Åbo
    Laget: Sofia Kähde, Fredrika Wulff, Camilla von Flittner, Sara Joas, Emilie Ståhlberg, Gabriella Raittinen, Vanja Lehvonen, Alexandra Ekman, Noora Julin, Ada Kauranen, Charlotta Grandell, Olivia Casagrande, Mette Lindberg, Isabel Nordberg + Julia Tunturi, Julia Virtanen, fanny Mäkelä, Charlotta Palm, Cia
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Fotbollscup 2012:

Resultat Andra Stadiet 2012:

/Site/Data/254/Files/Fotboll%20Andra%20Stadiet%20fl%20och%20pj%202012(4).xlsx

 

Guldlaget Brändö Gymnasium, pojkar Andra Stadiet

Guldlaget Vörå Samgymnasium, flickor Andra Stadiet:

Fanny Forss, Linnea Hjerppe, Naomi Lillqvist, Tanya näsman, Adelina Ragnäs, Victoria Thors, Emilia Allén, Fanny byskata, Heidi Jussil, Jennie Lindvall, Hanna Lönnqvist, Lotta Nyman, Nicolina Peth, Hanna sjöholm, Veronica Sui, Sabina Östman, Emma bengs, Ida Berg, Karoliina Louhiranta.

 

 

 

RESULTAT Omgång 1, Andra Stadiet

/Site/Data/254/Files/Fotboll%20Andra%20Stadiet%20fl%20och%20pj%202012(2).xlsx

FINALRESULTAT för GRUNDSKOLAN 7-9 från Vasa den 26-27.9                              

/Site/Data/254/Files/fotis%2C%20hs%2C%20Vaasa%2C%202012%20med%20spelen(3).xlsx

I flickornas Guldlag från Botby spelade:

 

Kajsa Lassila,Sofia Hendrén, Sonja Söderström, Eva Nyström, Maisa Dyhr, Karoliina Jantunen, Caroline Inkeroinen, Jasmine Barajakli, Tove Salokivi, Cecilia Lindqvist, Vilma Rosenström, Sonja Fredriksson, Mette Barck, Sofia Lind.

I Ådalens silverlag spelade:

Fanny Uusitalo, Ella Karvinen, Wilma Fröjdö, Cecilia Backlund, Rebecca Dahl, Anna Pajunen, Linn Hellström, Nicoline Granbacka, Ellen Pitkäaho, Fanny Storvall, Emelie Svenlin, Noora Sissala, Ada Vidjeskog, Cajsa Storbjörk, Alina Skog, Ronja Söderbacka.

 

I pojkarnas Guldlag från Ekenäs spelade:

Filip Lindblad, Rasmus Lindh, Nico Järviö, John Lindh, Jimmy Rehn, Anton Artzén, Baban Sadiq, Conny Huldin, Jonathan Lindroos, Andreas Wahlstedt, Albert Björklöf, Theo Lundström, Bertel Björklöf, Kristoffer Lintunen, William Lindqvist, Benjamin Källman, Lucas Sandell, Tony Pihlström, Lucas Lönnqvist, Jonathan Koschinski.

Sarlinska silverlaget:

Jonas Lehtinen, Anton Ristimäki, Petter Sumelius, Sven Juslin, Emil Holmberg, Samuel Leandersson, Daniel Söderlund, Kasper Lindroos, Viktor Lindqvist, Valter Lehtinen, Alexander Lindfors, Joel Tunturi, Ivar Arvidsson, Henrik Helenius, Sebastian Fagerlund.

 

Fotbollscup 2011:


Finalresultat:

FInalresultat:

Finalresultat:

Första omgångens resultat:

Fotbollscup 2010:


Finalresultat flickor Högstadier:

FlickorAndraStadiet:

Resultat Omgång 2

Resultat Omgång 1

Fotbollscup 2009:

---
Pojkar högstadier:sfsi.idrott.fi/data/files/501/FOTBOLLSCUPPOJKAR HOGST.doc

Flickor,andra stadiet:sfsi.idrott.fi/data/files/501/FOTBOLLSCUP FLICKOR ANDRA ST.doc

Flickor högstadier:sfsi.idrott.fi/data/files/501/FOTBOLLSCUP FLICKOR HOGST.doc

Pojkar andra stadiet: sfsi.idrott.fi/data/files/501/FOTBOLLSCUP POJKAR ANDRA ST.doc

Resultat omgång 2
Flickor högstadier:sfsi.idrott.fi/data/files/501/fotis omg.2 fli.hogst..doc
Flickor ,andra stadiet:sfsi.idrott.fi/data/files/501/fotis omg2 flickor 2-stad..doc
Pojkar högstadier:sfsi.idrott.fi/data/files/501/fotis omg.2 pojk.hogst..doc
Pojkar ,andra stadiet sfsi.idrott.fi/data/files/501/fotis omg.2 pojk.2-stad..doc

Resultat från finalerna:
sfsi.idrott.fi/data/files/501/FLICKORFOTBOLL FINALTURNERING.doc
sfsi.idrott.fi/data/files/501/Finalturnering i Fotboll Pojkar Hogstadier.docwww.sfsi.idrott.fi/data/files/501/FINALTURNERINGwww.sfsi.idrott.fi/data/files/501/Finalresultat i fotboll andra stadiet pojkar.doc.20091027-113847





 

FINLANDS SVENSKA IDROTT r.f.

Gjuterivägen 10
00380 Helsingfors
FINLAND

telefon: 0207309290 (växel)
e-post: info(AT)idrott.fi
FO-nummer: 0211087-9