volleyboll 2018 österbotten

Fazer Fair Play Cup  och SFSIM i Volleyboll blev glädjande nog av i år då tillräckligt många lag i alla kategorier anmält sig. Tack till Sursik och Pedersöre som ställer upp som arrangörsskolor! Resultat från turneringarna kan du kolla här nedan.

Resultat Flickor åk 7-9  (4 skolor / Sursik och Korsholm med två lag) samt Pojkar åk 7-9  (4 skolor / Sursik och Korsholm med två lag) Arrangör: Sursik skola

Resultat Flickor andra stadiet (6 skolor) Arrangör: Pedersöre gymnasium

Resultat Pojkar andra stadiet (5 skolor) Arrangör: Pedersöre gymnasium

Volleyboll 2017 österbotten

Alldeles för få lag har anmält sig inom utsatt tid varför vi måste inhibera mästerskapen.

Vi beklagar!

Anmäl ditt lag via länkarna nedan:

Flickor åk 7-9

Pojkar åk 7-9

Flickor andra stadiet

Pojkar andra stadiet

Volleyboll 2016

Resultat från andra stadiets Volleyboll i Österbotten 9.3.2016

/Site/Data/254/Files/Resultat%20fran%20andra%20stadiets%20volleybollfinaler%20i%20Oesterbotten.docx

 

 

 

Volleyboll 2015

Resultat pojkar andra stadiet,södra Finland:

Borgå G-Kyrkslätt G 2-0

Borgå- Kimito G 2-0

Ekenäs G- Karis-Billnäs G 2-0

Kyrkslätt-Kimito 0-2

Axxell- KBG 0-2

Borgå-Ekenäs 0-2                    1. Ekenäs Gymnasium

Kyrkslätt-Axxell 2-0                    2. Karis-Billnäs Gymnasium

Borgå-KBG 0-2                          3. Borgå Gymnasium

Ekenäs-Kimito 2-0

Kyrkslätt-KBG 0-2

Axxell-Kimito 0-2

Borgå-Axxell 2-1

Kyrkslätt-Ekenäs 0-2

Kimito KBG 0-2

Ekenäs- Axxell 2-0

 

Resultat flickor andra stadiet, södra Finland:

Axxell-Ekenäs G    0-2

Axxell-Ålands Lyceum   0-2

Ekenäs- Karis-Billnäs G  2-0

Ekenäs-Åland  0-2

Axxell-KBG  0-2

KBG- Åland 0-2

1. Ålands Lyceum

2. Ekenäs Gymnasium

3. Karis-Billnäs Gymnasium

 

 

Resultat pojkar och flickor andra stadiet Österbotten:

Flickor:

Topeliusgymnasiet - Pedersöre 0 - 2 (16-25, 14-25)

Vörå - Korsholm 0 - 2 (7-25, 21-25)

Topelius - Vörå 0 - 2 (23-25, 15-25)

Pedersöre - Korsholm 0 - 2 (11-25, 15-25)

Topelius - Korsholm 0 - 2 (22-25, 11-25)

Pedersöre - Vörå 0 - 2 (11-25, 18-25)

Slutresultat flickor:

1. Korsholm

2. Vörå

3. Pedersöre

4. Topelius

 

Pojkar:

Topelius - Pedersöre 1 - 2 (25-23, 9-25, 14-15)

Vörå - Optima 2 - 1 (25-20, 23-25, 15-2)

Pedersöre - Korsholm 0 - 2 (13-25, 23-25)

Topelius - Vörå 1 - 2 (24-26, 25-23, 10-15)

Pedersöre - Optima 2 - 0 (25-13, 25-15)

Topelius - Korsholm 0 - 2 (15-25, 16-25)

Topelius - Optima 2 - 0 (25-22, 25-14)

Vörå - Korsholm 0 - 2 (14-25, 25-27)

Optima - Korsholm 0 - 2 (10-25, 16-25)

Pedersöre - Vörå 2 - 1 (25-23, 22-25, 15-12)

Slutresultat pojkar:

1. Korsholm

2. Pedersöre

3. Vörå

4. Topelius

5. Optima

 

 

Resultat pojkar åk 7-9 Österbotten:

Cbs-Sursik 0-2

Donnerska-Korsholm 0-2

Sursik-Korsholm 2-0

Cbs-Oxhamns 2-0

Cronhjelms-Korsholm 2-1

Cbs-Korsholm 1-2

Cbs-Donnerska 2-0

Oxhamns-Korsholm 1-2

Cronhjelms-Oxhamns 0-2

Cbs-Cronhjelms 2-0

Oxhamns-Donnerska 1-2

Sursik-Donnerska 2-0

Sursik-Oxhamns 2-0

Cronhjelms-Donnerska 2-0

Sursik-Cronhjelms 2-0

 

1. Sursik

2. Carleborg

3. Korsholm

Resultat flickor åk 7-9 Österbotten:

Cbs                      - Sursik: 0-2

Korsholm          - Donnerska: 2-0

Sursik - Korsholm: 2-0

Cbs - Cronhjelms: 0-2

Oxhamns - Korsholm: 0-2

Cbs - Korsholm: 2-0

Cbs - Donnerska: 2-0

Cronhjelms - Korsholm: 0-2

Oxhamns - Cronhjelms: 0-2

Cbs - Oxhamns: 2-0

Cronhjelms - Donnerska: 2-0

Sursik - Donnerska: 2-0

Sursik - Cronhjelms: 0-2

Oxhamns - Donnerska: 2-0

Sursik - Oxhamns: 2-0

 

1. Sursik

2. Cronhjelms

3. Carleborgsskolan

VOLLEYBOLL 2014:

Flickor Åk 7-9           Resultat här

Pojkar Åk 7-9      Resultat här

Flickor andra stadiet    Resultat här

Pojkar Andra stadiet   Resultat här

 

Guldflickor åk 7-9, Karis svenska Högstadium

 

Volleyboll 2013:

RESULTAT:

Flickor Andra Stadiet

I guldlaget från Korsholm spelade: Ida Björkman, Susanna Björkstrand, Jeanette Dahlkar, Michelle Lithén, Julia Myllyviita, Madeleine Sabel, Ida Smedlund och Elin Sund

1. Korsholms Gymnasium 2. Karleby sv Gymnasium 3. Sibbo Gymnasium

                          

Karleby-Korsholm 0-2 (11-25)(17-25)

Sibbo-Ekenäs 2-0  (25-19)(25-23)

Ekenäs- Karleby 2-1 19-25)(27-25)(15-10)

Karleby-Sibbo 2-0  (25-17)(25-17)

Korsholm- Ekenäs 2-0 (25-5)(25-8)

Sibbo-Korsholm 0-2 (13-25)(16-25)

Pojkar Andra Stadiet

Korsholms Gymnasium-KarisBillnäs Gymnasium (21-25)(25-19)(15-12)

Optima- KBG (25-13)(25-9)

Borgå Gymnasium- KBG (25-20)(25-18)                                 1. Optima   

BG-Optima (25-22)(15-25)(18-16)                                             2. Korsholms Gymnasium

BG-Korsholm (18-25)(22-25)                                                      3. Borgå Gymnasium

Optima-Korsholm (26-28)(25-9)(15-13)

I Optimas Guldlag spelade: Jonas Byggmästar, Rasmus Ångholm, Edward Enkvist, Jonatan Snellman, Victor Gäddnäs, Tony Mård, Christoffer Löfqvist.

 

Pojkar åk 7-9

Karis-Ekenäs        (16-25)(23-25)

Sursik-Donnerska     (25-20)( 21-25)(11-15)                             1. Sursik skola

Ekenäs-Sursik     (23-25)(16-25)                                                 2. Donnerska skolan

Donnerska-Karis     (19-25)(25-17)(15-7)                                  3. Ekenäs Högstadieskola

Sursik-Karis     (26-24)(25-18)

Ekenäs-Donnerska     (22-25)(25-18)(15-14)

 

Flickor åk 7-9

Höjden-Kyrkby     (13-25)(23-25)

Sursik-Cronhjelm     (25-23)(26-24)

Cronhjelm-Kyrkby     (12-25)(18-25)                                           1. Kyrkby skola, Åland

Sursik-Höjden     (25-17)(25-22)                                                 2. Sursik skola

Kyrkby-Sursik     (22-25)(25-9)(15-10)                                        3. Cronhjelmsskola

Cronhjelm-Höjden     (25-15)(25-14)

 

 

 

Spelscheman:

/Site/Data/254/Files/Volleyboll%20Ak%207-9%202013.xlsx

/Site/Data/254/Files/volleyboll%20andra%20st%202013.xlsx

Inbjudan här

Näthöjder.

Flickor åk 7-9            2,10

Pojkar åk 7-9            2,24

Flickor Andra st        2,24

Pojkar Andra st        2,43

 

Finalresultat 2012:

Flickor Högstadier

1.Korsholms Högstadium

2.Ekenäs Högstadieskola

3.Kimitonejdens skola/Donnerska skolan

 

Pojkar Högstadier

1.Karis Svenska Högstadium

2.Högstadiet Kotka svenska samskola

3. Sursik skola

 

Flickor Andra Stadiet

Bronsmatch:

Brändö Gymnasium- Ålands Lyceum 0-2

Final:

Korsholms Gymnasium- Pedersöre Gymnasium 2-0

 

Pojkar Andra Stadiet

Pedersöre Gymnasium- Ekenäs Gymnasium 2-0               1. Brändö Gymnasium

Norrvalla- Brändö Gymnasium 0-2                                          2. Pedersöre Gymnasium

Ekenäs- Norrvalla 2-0                                                                 3. Ekenäs Gymnasium

Brändö- Pedersöre 1-2

Ekenäs- Brändö 0-2

Pedersöre- Norrvalla 1-2

FINLANDS SVENSKA IDROTT r.f.

Gjuterivägen 10
00380 Helsingfors
FINLAND

telefon: 0207309290 (växel)
e-post: info(AT)idrott.fi
FO-nummer: 0211087-9